U Posušju održana prva radionica o mogućnostima povlačenja sredstava iz Interreg IPA programa prekogranične suradnje

Slika /arhiva/slike/11122017_4781630244.jpg
U subotu, 9.prosinca 2017., u prostorijama općinske vijećnice u Posušju je, u organizaciji Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske te uz potporu Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova RH, Agencije za regionalni razvoj RH, održana radionica na temu mogućnosti povlačenja sredstava iz Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora 2014.-2020. Sudionici su bili predstavnici tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne samouprave i poduzeća u njihovom vlasništvu, i razvojnih agencija u Zapadno hercegovačkoj i Hercegbosanoskoj županiji u BiH.

Žana Ćorić, savjetnica s posebnim položajem za pitanje Hrvata u BiH u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske izrazila je zadovoljstvo odazivom i spremnošću na suradnju. „Prva je ovo u nizu radionica koje planiramo. Ova je organizirana za zainteresirane iz Zapadno hercegovačke i Hercegbosanske županije. Uz stručna znanja, vještine i kompetencije koje će polaznici steći, vrijednost radionica je i zajedništvo u njihovoj pripremi i realizaciji. Naime, radionice se organiziraju u suradnji s predstavnicima izvršne vlasti u BiH. Ćorić je najavila drugi poziv programa “Interreg IPA, prekogranična suradnja Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020“ koji kreće u prvoj polovici iduće godine. „Mi smo ovdje danas predstavili konkretne potrebne korake za ovaj poziv: kako jačati ljudske kapacitete, kako osmisliti projekt, kako ga realizirati, što može konkurirati u ovom programu, koji su potrebni koraci, što može biti prepreka.  Mi u Uredu smo sigurni da će radionica polučiti više nego dobre projekte prijedloge“, kazala je Ćorić.

Prema riječima općinskog načelnika Branka Bage, cilj ove radionice je obučavanje kadrova i upoznavanje s mogućnostima financiranja iz fondova Europske unije, te zbližavanje svih djelatnika u općinskim institucijama koji bi radili i koji rade na ovim projektima. “Mi već imamo u tijeku jedan ovakav projekt. Riječ je o projektu koji je nastao u suradnji sa Šibensko – kninskom županijom, a odnosi se na nabavku CNC strojeva koji bi bili smješteni u poslovnoj zoni Osrdak. Riječ je o jednom infrastrukturnom, proizvodnom i tehnološkom projektu za koji se nadamo da ćemo uspješno provesti“, kazao je Bago. Dodao je da ipak prioritet općine Posušje izgradnja kanalizacijske mreže. „Mi smo krenuli s nekim mini zahvatima na izgradnji kanalizacije, ali sami takav projekt ne možemo realizirati. Naš proračun je skroman, stoga očekujemo pomoć s državne razine, ali isto tako se nadamo da ćemo dio sredstava za ovaj problem povući iz dostupnih fondova EU“, kazao je Bago koji je zahvalio Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske na ukazanom povjerenju da Općina Posušje bude domaćin ovom događaju. Zahvalnost je uputio i Ivan Jozić, predsjednik Vlade Hercegbosanske županije na dosadašnjoj potpori te je istaknuo kako bez te potpore iz Republike Hrvatske brojni značajni projekti u ovoj županiji ne bi bili realizirani. Predsjednik Jozić je naglasio kako županija ima u pripremi nekoliko projekata koje planiraju prijaviti na ovaj IPA Program te je ova radionica važan korak prema realizaciji tog cilja.

Stella Arneri ispred Agencije za regionalni razvoj RH je kazala da je ova agencija nositelj kada je u pitanju program “Interreg IPA, prekogranična suradnja Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020“. Upravo je ovaj program prilika stanovnicima BiH za povlačenje sredstava iz fondova EU. „Drugi poziv ovog programa kreće u provom djelu 2018. godine i bit će dostupno 35 milijuna eura sredstava i mi smo upravo tu u Posušju da bi predstavili ovaj poziv, jer smatramo da je ovo izvrsna prilika za doći do novih i dodatnih sredstava“, kazala je Arneri. Dodala je da je prekogranična suradnja vrlo važna, pogotovo za ova pogranična područja jer može riješiti jako puno problema. „U ovom slučaju granica nam nikako nije barijera“, kazale je Arneri. Kristina Bilić, pomoćnica ministrice za regionalni razvoj i europske fondove RH je kazala da je jako važno za RH povezati se sa susjedima kako bi zajednički što uspješnije povlačili sredstava europskih fondova. „Cilj nam je kroz ovu radionicu dati naša iskustva ovoj lokalnoj zajednici kako bi mogli s nama kvalitetno sudjelovati u povlačenju sredstava. Želimo što više poništiti negativne učinke kada je u pitanju administracija, ali i suradnja. Mi smo ovdje u ulozi podupiranja naših partnera,“ kazala je Bilić.

Cilj Projektno-edukacijske radionice bilo je jačanje kapaciteta hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, te poticanja prekogranične i regionalne suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, a predavači su bili Anđelka Hajdek, Ante Vukasović, Antonija Ermut Erceg te Kristjan Futač koji je moderirao i panel diskusiju.

Pisane vijesti