- Objavljeno: 10.04.2025.
Održana je 17. sjednica Međuvladinog mješovitog odbora za provedbu Sporazuma između Republike Hrvatske i Mađarske o zaštiti prava manjina
U Zagrebu je 9. travnja 2025. održana 17. sjednica Međuvladinog mješovitog odbora za zaštitu nacionalnih manjina između Republike Hrvatske i Mađarske.
U godini obilježavanja 30. obljetnice potpisivanja Sporazuma između dviju susjednih država o obostranoj zaštiti nacionalnih manjina i MMO-a, osnovanoga zbog praćenja njegove provedbe, teme ovogodišnje sjednice su se odnosile na ključna manjinska pitanja: pravo na izražavanje, očuvanje i razvijanje nacionalnog, kulturnog, jezičnog i vjerskog identiteta, pravo na održavanje i razvijanje obrazovanja i medija na manjinskom jeziku i pismu te ostvarivanje zastupljenosti predstavnika nacionalnih manjina u predstavničkim i izvršnim tijelima, a razmotrila se i provedba preporuka donesenih na prethodnoj, 16. sjednici održanoj 7. prosinca 2022. u Budimpešti.„Hrvatska manjina u Mađarskoj i mađarska manjina u Republici Hrvatskoj uživaju visoku razinu manjinskih prava sukladno najvišim međunarodnim standardima te u europskim okvirima predstavljaju ogledni primjer uspješne i dobre prakse. Rad i djelovanje u okviru ovoga MMO-a jasno pokazuje kako se puno može postići kad se pokaže dobra volja i kad se radi aktivno, vrijedno i usmjereno. Istaknuo bih nekoliko najvažnijih, povijesnih projekata u proteklih desetak godina: od Hrvatskog kazališta u Pečuhu i Medijskoga centra Mađara u Hrvatskoj u Bilju do Hrvatskoga obrazovnoga centra Mate Meršića Miloradića u Sambotelu i Kulturno-prosvjetnoga centra Mađara u Osijeku“ - izjavio je državni tajnik Zvonko Milas, koji je uz g. Ferenca Kalmára, povjerenika ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske za razvoj politike susjedstva i predsjedatelja mađarskog dijela MMO-a, predsjedatelj hrvatskog dijela MMO-a. Dvojica supredsjedatelja su istaknuli uvjerenje kako će se usvajanjem kvalitetnih, realnih i izbalansiranih preporuka, doprinijeti daljnjem razvijanju partnerske i učinkovite suradnje, na dobrobit dviju manjina i dviju susjednih država.
Državni tajnik Milas je u svom obraćanju također naglasio višestoljetno hrvatsko-mađarsko prijateljstvo koje je svoje blistave trenutke pokazalo tijekom Domovinskoga rata, kad je velikosrpska agresija na Hrvatsku željela pred sobom uništiti sve nesrpsko, pa su tako nastradali i brojni domovi Mađara u istočnoj Hrvatskoj koji su zajedno sa svojim susjedima Hrvatima i svima drugima odlučno i hrabro branili i obranili svoje domove i ostvarili svoju slobodu. Mađarska je tada primila brojne izbjeglice iz hrvatskoga Podunavlja, ne samo Mađare. „To izuzetno cijenimo i nikada nećemo zaboraviti, a i osobno se sjećam svojih prijatelja Mađara kako su zajedno sa mnom slavili veličanstvenu pobjedu u Vojno-redarstvenoj akciji „Oluja“, čiju 30. obljetnicu također obilježavamo ove godine.“
U svom završnom obraćanju državni tajnik Milas posebno je istaknuo kako je cilj Vlade Republike Hrvatske, već niz godina, pružanjem potpore strateškim projektima za Hrvate izvan Republike Hrvatske unaprijediti njihov položaj i kvalitetu života, doprinijeti očuvanju i njegovanju nacionalnog identiteta, hrvatskoga jezika, kulturnog stvaralaštva i baštine te jačati povezanost Hrvata izvan Republike Hrvatske s Hrvatskom. Za hrvatsku nacionalnu manjinu u Mađarskoj to se trenutno odnosi na potporu radu Hrvatskoga kazališta i na Multimedijalni muzej Hrvata u Mađarskoj u Pečuhu.